خانه / مطالب / نوازندگی گیتار – سخت یا آسان؟

نوازندگی گیتار – سخت یا آسان؟

نوازندگی گیتار – سخت یا آسان؟

آیا گیتار ساز آسانی است؟

نوازندگی گیتار

سخت ترین ساز کدام است؟
سوالی که خیلی از بچه ها و خانواده ها می پرسند.
و اما جواب:

اول یه توضیح در مورد تاریخچه ساز گیتار بدم و بعد جواب سوال بالا،
این ساز در دوران قبل از اسلام به اسم بربط، که در اصل بربت (سینه مرغابی) نامیده می شد، در ایران توسط نوازندگانی چون باربد، نکیسا، و کمال الدین زریاب نواخته می شد.
بعد از حمله ی اعراب این ساز توسط زریاب به آندلس در جنوب‌ اسپانیا برده شد و از آن پس بود که این ساز توسط زریاب در اسپانیا تکامل پیدا کرد و نام آن به گیتار تغییر یافت.(با استناد به چندین دایره المعارف بزرگ در جهان)
هر ساله در اسپانیا بزرگداشتی به نام زریاب برگزار می شود. کولی ها (که از کشورهای دیگر به جنوب اسپانیا مهاجرت کرده بودند) به قدری با این ساز انس گرفتند که کاری جز نواختن این ساز نداشتند و باعث پیشرفت نوازندگی در گیتار شدند.
قدرت بالا در تکنیک و مهارت، در بداهه نوازی(خلق یک جمله موسیقی در لحظه) ، و همچنین احساس بسیار زیاد در نواختن، باعث پیدایش سبک فلامنکو شد.

حالا جواب سوال:

در ساز گیتار به دلیل شباهت تارهای این ساز با حنجره ی انسان، هنگام آکمپانیان (همراهی کردن) با آواز، به شدت کمک بزرگی برای پوشش دادن ایراد های احتمالی و فالشی ها وجود دارد.
به همین دلیل خیلی ها با این ساز ارتباط خوبی برقرار می کنند و آن را صرفا به اصطلاح عامیانه برای زدن و خواندن استفاده می کنند که در سازهای دیگر معمولا این کار به زیبایی نواختن با گیتار اتفاق نمی افتد.
این فرم استفاده از گیتار به هیچ عنوان بد نیست اما اکثر دوستانی که موسیقی کار نمی کنند یا حداقل عمیق به دنبال آن نرفته اند تنها شناختشان از این ساز، زدن و گیتارخواندن است.
تا اینجا می شود با کمی تمرین اگر صدای خوبی داشته باشید به موفقیت برسید.

حالا نوبت بحث‌ تخصصی می شود:

سبک هایی که در گیتار وجود دارند به لحاظ تکنیکی و شیوه نواختن بسیار متنوع هستند.
مثل:
راک، متال، جز، کلاسیک، جیپسی جز، فلامنکو، فینگراستایل، بلوز، کانتری، نئو کلاسیکال متال و…
که هر کدام از سبک ها اگر قرار باشد درست اجرا شود نیاز به تمرین و تمرکز بسیار بالا دارد.
اگر شما بطور مثال بخواهید سبک متال بزنید، باید ریف های سخت و تکنیک های پیک را تمرین کنید، و یا در سبک کلاسیک باید روی تناسب و دست چپ تسلط کامل داشته باشید.
اگر بخواهید فلامنکو کار کنید، علاوه بر قدرت تکنیکی بسیار زیاد دست چپ و داشتن سونوریته بالا، باید از تکنیک های بسیار سخت و زیاد دست راست بهره ببرید. این تماما مستلزم تمرین بسیار زیاد و تقویت هوش و ذهن است.
در هیچ سازی به این شکل تنوع در شیوه نواختن وجود ندارد. همین باعث می شود اگر بخواهید سبکی را خوب فرا بگیرید، سال ها وقت صرف کنید تا در نهایت هم خودتان و هم دیگران از آن لذت ببرید.
به همین دلیل تعداد نوازندگان حرفه ای در هر سبک بسیار کم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *