خانه / مطالب / سبک های موسیقی (۱)

سبک های موسیقی (۱)

فلامنکو

فلامنکو

فلامنکو یک سبک آهنگ، موسیقی و رقص است که قویاً از جیتانوها ( کولی های اسپانیا ) تاثیر گرفته است. اما ریشه های عمیق تر آن در سنت های موسیقی اهالی شمال آفریقا و یهودیان است.

در اصل، فلامنکو از آواز خواندن تنها ( cante ) تشکیل شده بود ; سپس آهنگ ها با گیتار فلامنکو ( toque ) ، دست زدن ریتمیک ( palmas ) ، ضربه های ریتمیک پا ( zapateado ) و رقص ( baile ) همراه شدند.

گیتار فلامنکو و رقص، معمولا همراه با آواز هستند. گرچه آهنگ در قلب سنت فلامنکو باقی میماند.

نمونه اجرای فلامنکو:

Antonio Rey – Bulerias

بلوز

بلوز حالتی از موسیقی است که همراه با آواز و ساز و بر پایه ی گام های پنتاتونیک و توالی مشخصی از آکوردها در دوازده میزان میباشد. بلوز از روح های آفریقایی آمریکایی، فریادها، آهنگ های کار و مناجات هایی که ریشه های ادیبانه ی خود را در غرب آفریقا پیدا کردند، سرچشمه گرفته است.

بلوز تاثیر بزرگی بر موسیقی مردمی آمریکا و غرب، مانند موسیقی کانتری، آهنگ های پاپ مرسوم و حتی موسیقی کلاسیک مدرن گذاشته است.

نمونه اجرای بلوز:

B.B. King – The Thrill Is Gon

آلترناتیو راک

آلترناتیو راک

آلترناتیو راک شاخه ای از موسیقی راک است که از موسیقی مستقل زیرزمینی در دهه ی ۱۹۸۰ منشا گرفته و در دهه ی ۱۹۹۰ بسیار محبوب شد. کلمه ی « آلترناتیو » به تمایز این سبک نسبت به موسیقی راک اصلی اشاره دارد.

این سبک، ترکیبی از موسیقی های متنوعی مانند موسیقی راک اصلی دهه ۱۹۷۰، پست راک، نیو ویو و هارد راک الهام گرفته است.

نکته: آلترناتیو شامل سبک های مختلفی میشود و تنها اختصاص به سبک راک ندارد. مانند آلترناتیو جز، آلترناتیو کانتری و …

نمونه اجرای آلترناتیو راک:

Nickelback – I’d Come For You

فولک

فولک

فولک یک سبک موسیقی خاکی و از طرف عوام مردم است که بر حقایق جهانی تمرکز میکند. معمولا دارای تنظیم آکوستیک مرسوم و یک ملودی ساده است.

موسیقی فولک از جوامعی برخواست که هنوز تحت تاثیر انبوه ارتباطات و تجاری شدن فرهنگ، قرار نگرفته بودند و در اصل توسط تمام افراد اجتماع – نه یک گروه خاص از اجرا کنندگان حرفه ای – بهره برداری و اجرا میشد.

نمونه اجرای فولک:

Bob Dylan – Blowin’ In The Wind

 

 

درباره ی سبک های جز، فینگراستایل، ماریاچی و فلامنکو، اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *