خانه / مطالب / سبک های موسیقی (۲)

سبک های موسیقی (۲)

جز

جز

موسیقی جز به عنوان اولین هنر اصیلی که آمریکا به وجود آمد و توسعه پیدا کرد، نامیده شده است. این سبک، از تلفیق سبک های فولک بلور، موسیقی ضربی و گروههای موسیقی اروپایی به وجود آمده است. با وجود اینکه خواننده های مشهور جز زیادی وجود داشته اند و بسیاری از معروف ترین قطعات جز همراه با صدای خواننده است، این سبک اصولا تنها با استفاده از سازها نواخته میشود. سازی که بیشتری همبستگی را با جز دارد، ساکسیفون است که میتواند با ترومپت هم همراه شود.

همچنین ترومبون، باس، پیانو، گیتار و درامز نیز از سازهای اساسی این سبک هستند. جز، توسط نتهای آبی، چند ضربی بودن، ضربهای تاب دار و خرامان ( سوینگ ) و پرسش و پاسخ، شناخته میشود. با این حال، بارزترین مشخصه ی جز، بداهه نوازی است.

جز، همچنین دارای آکوردهای پیچیده و هارمونی پیشرفته است. نوازنده نیازمند مهارتهای تکنیکی قوی و دانش موسیقیایی است.

نمونه اجرای جز:

Dave Brubeck – Take Five

 

ماریاچی

ماریاچی

ماریچی، سبکی از گروههای موسیقی است که در اصل در قرن ۱۸ از مکزین نشات گرفته است و شامل حداقل دو ویلون، دو ترومپت، یک گیتار اسپانیایی، یک Vihuela ( گیتار اسپانیایی با ۵ سیم ) و یک Gitarron ( گیتار بیس آکوستیک با دسته ای کوچک )  میشود. گاهی بیشتر از دوازده نوازنده در گروههای این سبک موسیقی مینوازند. صدای موسیقی ماریاچی که به آن Son گفته میشود، ترکیبی از سنت های اسپانیایی، بومی و آفریقایی میباشد و از هر منطقه به منطقه ی دیگر متفاوت است.

نمونه اجرای ماریاچی:

Vicente Fernández – Volver Volver

 

فینگر استایل

فینگر استایل

فینگراستایل، تکنیکی برای نواختن گیتار با کشیدن مستقیم سیم ها توسط نوک انگشتان، ناخن ها و یا پیک های متصل به انگشتان است. موسیقی که برای سبک فینگر استایل تنظیم شده است، میتواند شامل آکوردها، آرپژها و مشخصه های دیگر نظیر لگاتو نواختن و ضربه زدن و استفاده از بدنه گیتار مانند یک ساز کوبه ای باشد. معمولا افراد گیتاریست، نت های ملودی را پراکنده و با همراهی آکوردها و نتهای باس به طور همزمان مینوازند. بعضی از نوازندگان این سبک نیز به طور پراکنده همراه با ملودی، آکوردها و خط باس، بر گیتار ضربه میزنند.

نمونه اجرای فینگر استایل:

George Michael – Careless-Whisper

کلاسیک

موسیقی کلاسیک شاخه ای از موسیقی است که توسط موسیقیدانانی که در هنر نوشتن و ساختن موسیقی تعلیم دیده اند، ساخته شده و سپس بر روی نت نوشته شده است تا نوازنده های دیگر نیز بتوانند آن را بنوازند. موسیقی کلاسیک یک سنت نوشته شده است و در موسیقی اروپایی و غربی، بازه زمانی بین سالهای ۱۷۳۰ تا ۱۸۲۰ – بین دوره های باروک و رومانتیک – را دوره ی کلاسیک مینامند. این سبک، با نت نویسی ساخته و نوشته شده و به عنوان یک قانون، کاملا با توجه به پارتیتور اجرا میشود.

پارتیتور معمولا جزییات ریتم، گام، زمان مشارکت دو یا چند نوازنده یا خواننده و نحوه ی هماهنگی بخش های مختلف را نشان میدهد.

بیشترین کاربرد موسیقی کلاسیک، صرف نظر از اینکه اثر چه زمانی و برای چه هدفی ( فیم ، … ) ساخته شده است، معمولا اشاره به موسیقی ارکسترال دارد.

نمونه اجرای کلاسیک:

Frederic Chopin – Nocturne In E Flat

 

 

درباره ی سبک های فلامنکو، بلوز، آلترناتیو راک و فولک، اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *